Elektrik Çarpmalarını Önlemede 10 Kolay Yol

İzmir İZ Osgb İzmir İZ Osgb İzmir İZ Osgb

1. Elektrikçinin İşini Elektrikçiye Bırak: Bu yolla, yapılan elektrik işleri profesyonel kişilerce tamamlanmış olacak, uygun kalınlıkta, renkte vb. özellikte malzeme kullanılacaktır. Dolayısıyla kurulan tesisat güvenli olacaktır. Ayrıca profesyonel bir elektrikçi ile çalışmak, elektrik tehlikelerine karşı nasıl çalışacağının bilincinde olan personel demektir.

2. Daima Kaçak Akım Rolesi Kullanın:  Kaçak akımların elektrik çarpmasına ve yangın çıkarmasına engel olmak amacıyla, elektrik tesisatına uygun tip ve özellikte kaçak akım rölesi taktırın.

3. Kullanmadan Önce Her Uzatma Kablosunu Kontrol Edin: Çalışmaya başlamadan önce mutlaka uzatma kablolarını kontrol ediniz.

4. Herhangi Bir Duvarı, Zemini Veya Tavanı Delmeden Önce Elektrik Kablolarını İyice Kontrol Edin:  Çalışmaya başlamadan önce duvar, zemin ve tavandan geçen bir elektrik tesisatının olup olmadığını kontrol ediniz.

5.  Elektrikli El Aletlerini Düzenli Aralıklarla Muayene Edin. Elektrikli el aletlerininizolasyonlarını, topraklama bağlantılarını, güç kablolarını ve fişlerini kontrol edin. Aşırı aşınma ve yıpranma belirtileri bulursanız, düzgün bir şekilde tamir edilene kadar aletleri devre dışı bırakın. Elektrikli alet kullanımı sırasında da farkındalığı koruyun; Bir alet aşırı ısınmaya başlarsa, duman çıkartıyorsa, yanık kokusu yayarsa veya temas halinde size elektrik şoku veriyorsa, derhal kullanmayı bırakın.

6.Topraklı Prizler Kullanın:  Topraklı fişleri mutlaka topraklamalı prizlerde kullanın.

7.Uzatma Kablolarının Üzerine Basılmasını Engelleyin:  Uzatma kablolarının ezilip deforme olmasına engel olmak için önlem alın.

8.Tüm Elektrikli Aletlerin Kuru Kalmasını Sağlayın:  Tüm elektrikli aletlerin ıslanmasına engel olun.

9. İş  İçin Doğru Uzatma Kablosunu Kullanın:  Kullanacak olduğunuz ekipmana göre uygun kalınlıkta kablolar ile çalışınız.

10. Fiş ve Prizleri Düzenli Olarak Kontrol Edin: Deforme olmuş fiş ve prizleri derhal elektrikçinize değiştirtin.

Okunma 8431 defa