Risk Değerlendirmesi

Risk Değerlendirmesi Risk Değerlendirmesi İzmir İz Osgb

İşletmenizin sağlık ve güvenliğini yönetmenin parçası olarak, işyerinizdeki riskleri ve tehlikeleri kontrol etmeniz gerekir. Bunu yapmak için, insanlara zarar verebilecek şeyleri düşünün ve bu zararı önlemek için makul adımlar atıp atmamanıza karar vermeniz gerekir. Bu risk değerlendirmesi olarak bilinir ve iş sağlığı ve güvenliğini yürütmek için gerekli olan bir şeydir. 

Bir risk değerlendirmesi, muazzam miktarda evrak işi oluşturmak değil, işyerinizdeki riskleri kontrol etmek için mantıklı önlemlerin belirlenmesiyle ilgilidir. Muhtemelen çalışanlarınızı korumak için adımlar atıyorsunuz, ancak risk değerlendirmeniz, ihtiyacınız olan her şeyi karşılayıp karşılamadığınızı karar vermenize yardımcı olacaktır.

Kazaların nasıl olabileceğini düşünün ve gerçek risklere konsantre olun. Olasılığı en yüksek olanı ve en çok zarar verecek olanı ilk sıraya alın.

Bazı riskler için bazı düzenlemeler belirli kontrol tedbirleri gerektirir. Değerlendirmeniz, belirli risklere ve bu kontrol önlemlerine daha ayrıntılı olarak nerede bakmanız gerektiğini belirlemenize yardımcı olabilir. Bu kontrol önlemlerinin ayrı olarak değerlendirilmesi gerekmez, ancak genel risk değerlendirmenizin bir parçası veya uzantısı olarak düşünülebilir.

İşyerinizdeki riskleri nasıl değerlendirebilirsiniz?

  • Tehlikeleri tanımla
  • Zarar görüp kimin zarar görmesine karar verin.
  • Riskleri değerlendirin ve önlemlere karar verin
  • Önemli bulgularınızı kaydedin
  • Değerlendirmenizi gözden geçirin ve gerekirse güncelleyin

 

Neyin dahil edildiğini anladığınızdan emin olduğunuz birçok organizasyon, değerlendirmeyi kendileri yapabilir. Bir sağlık ve güvenlik uzmanı olmanız gerekmez.

Risk değerlendirmeyi düşünürken şunu unutmayın:

  • Bir tehlike, kimyasallar, elektrik, merdivenlerden çalışma, açık bir çekmece gibi zarar verebilecek herhangi bir şeydir.
  • Risk birlikte zarar olabilir ne kadar ciddi bir göstergesi olan, birileri bu ve diğer tehlikelere zarar olabilir ki yüksek veya düşük şans,

 

Okunma 4939 defa